Przepuklina brzuszna

W ciąży niezwykle rzadko dochodzi do powstania przepukliny brzusznej. Jeżeli już, to po ciąży powstają przepukliny środkowego pasa rozcięgnowego – kresy białej. Wynika to z jednej strony z napięcia kresy białej w ciąży i znacznego jej wydłużenia a z drugiej – ze specyficznej budowy, która polega na splocie włókien rozcięgnowych z obu stron brzucha.


W ciąży niezwykle rzadko dochodzi do powstania przepukliny brzusznej. Jeżeli już, to po ciąży powstają przepukliny środkowego pasa rozcięgnowego – kresy białej. Wynika to z jednej strony z napięcia kresy białej w ciąży i znacznego jej wydłużenia a z drugiej – ze specyficznej budowy, która polega na splocie włókien rozcięgnowych z obu stron brzucha.

p01Przepukliny, które mogą wystąpić w kresie białej lokalizują się w nadbrzuszu (na rysunku obok 1), w okolicy pępka (3), w samym pępku (4) oraz w podbrzuszu (5). Osobnym tematem – wcześniej opisanym jest rozejście mm. prostych brzucha (2 na rysunku). Przepukliny te są z reguły małe, kilku centymetrowe, ale mogą być bolesne acz słabo widoczne, gdyż schowane w tkance podskórnej. Przepukliny większe deformują ścianę brzucha i mogą być miejscem uwięźnięcia tkanki tłuszczowej albo jelita. Gdy osłabienie kresy białej jest duże – przepuklin może być kilka, jedna koło drugiej.

p02Tak osłabioną powięź określa się jako „ser szwajcarski”, co oddaje jak bardzo jest osłabiona jej budowa. Przepukliny kresy białej wymagają zaopatrzenia operacyjnego. Polega to na zeszyciu wrót z ewentualnym wzmocnieniem siatką.

p03Operacja może być przeprowadzona poprzez: (1) rozcięcie skóry na dłuższym odcinku, (2) krótkie rozcięcie z wytworzeniem kanału podskórnego, w którym odsłania się otwór przepuklinowy i jego otoczenie lub też (3) metodą laparoskopową.

obok na zdjęciu usunięcie przepukliny kresy białej – worek przepuklinowym pokryty tłuszczem, przy skórze – na granicy powięzi (białawej) są wrota przepuklinowe.

p04Typowa przepuklina może powstać w bliźnie pooperacyjnej. W przypadku kobiety po porodzie – może to być w obrębie blizny po cięciu cesarskim. Są to jednak rzadkie przypadki, gdyż ciało młodych kobiet goi się bardzo dobrze. Gdy jednak przepuklina wystąpi – leczenie jej jest takie same, jak innych przepuklin brzusznych.

Obok na zdjęciu przepuklina brzuszna po lewej stronie podbrzusza – wrota wychodzące z blizny operacyjnej w środkowym podbrzuszu.

liniabrzucha

Znieczulenie do operacji

Przepukliny brzuszne są operowane w znieczuleniu ogólnym. Wyjątkiem są niewielkimi przepukliny kresy białej (powyżej pępka w linii środkowej ciała), które mogą być zaopatrzone w znieczuleniu miejscowym. Przepukliny podbrzusza można zoperować w znieczuleniu lędźwiowym. Postępowanie pooperacyjne w tych przypadkach jest podobne, jak w każdej operacji brzusznej. Przebieg pooperacyjny zależy głównie od tego, jak duża jest przepuklina i jaki jest ogólny stan chorego. Gdy zabieg jest niewielki pacjentka może udać się do domu po kilku godzinach.

Inaczej jest przy leczeniu przepuklin dużych. Gdy pacjent nie jest w dobrym stanie zdrowia wymagane jest przygotowanie przedoperacyjne. Może ono potrwać nawet wiele miesięcy. Czas przed zabiegiem powinien być poświęcony na poprawę kondycji, na co składa się:

 • wyleczenie wszelkich chorób lub co najmniej maksymalna poprawa
 • zwykle znaczne schudnięcie
 • uprawnianie mięśni oddechowych
 • poprawa kondycji całego ciała

Sama operacja może być trudna i obciążająca pacjenta, czasami po zabiegu wymagany jest pobyt na Intensywnej Terapii. Leczenie może być trudne i ryzykowne. Wielu lekarzy w tych przypadkach mówi jedynie o zagrożeniu życia i zaleca noszenie pasa przepuklinowego.

Więcej informacji na ten temat w serwisie poświęconym przepuklinom.

Operacje laparoskopowe

laparoscopy

Poniżej film z Youtube pokazujący operację laparoskopową przepukliny brzusznej z wykorzystaniem łaty Dualmesh do zasłonięcia wrót przepuklinowych mocowaną tackerami.

Na filmie pokazuję, jak sprawna jest chora w 2 dobie po laparoskopowej operacji dużej, wielokomorowej przepukliny brzusznej. W tym dniu (2 doba!) chora została wypisana do domu.

Operacja taka jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, ale metoda laparoskopowa znacznie skraca okres powrotu do zdrowia. Po typowym zaopatrzeniu przepukliny brzusznej lub pooperacyjnej pobyt w szpitalu trwa ok. tygodnia.

Każdy pacjent z przepukliną brzuszną wymaga indywidualnego podejścia. Jest wiele metod operacyjnych, wiele materiałów które można wykorzystać. Dopiero po badaniu, poznaniu stanu pacjenta, przebytych chorób, dolegliwości – można ustalić optymalną metodę postępowania. Istnieją schematy, ale mają one ograniczone zastosowanie.

Etapy operacji laparoskopowej
 • A. Wprowadzenie trokarów do brzucha z małych nacięć z jednego boku (cięcia 5mm i 10 mm; łącznie 3 trokary)
 • B. Uwolnienie zrostów w jamie brzusznej, odsłonięcie otworu przepuklinowego
 • C. Po ustaleniu wielkości przepukliny przygotowanie odpowiedniej siatki (łaty, którą można układać wewnątrz brzucha), zwinięcie jej i wprowadzenie do brzucha
 • D. Stan po mocowaniu łaty wkrętkami do ściany brzucha (tackerami) – łata rozłożona na ścianie jamy brzusznej zasłania otwór przepuklinowy oraz jego otoczenie

laparoskopia operacja

Nowe metody ze specjalnymi siatkami

Nawet stosując cięcie operacyjne można zmniejszyć uraz ciała (zmniejszyć inwazyjność) zabiegu poprzez wykorzystanie najnowszych siatek. Stosowane są różne rozwiązania.

 • A. i E. siatki wzmocnione na swoich brzegach pierścieniem, który powraca do swojego kształtu – ułatwia to ułożenie siatki, zmniejsza konieczność mocowania, przyspiesza zabieg
 • B. sitka PVP do przepuklin pępkowych i małych przepuklin brzusznych ( w tym kresy białej); układana wewnątrz brzucha, wąskie paski służą do podciągnięcia siatki do ściany brzucha i jej umocowania
 • C. mocowanie siatki za pomocą kleju a nie szwów (zmniejszenie urazu, do dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów)

inwazyjnosc

Pytania i odpowiedzi

Jak operuje się przepuklinę ?
 • A. Można nic nie robić i tylko założyć pas brzuszny (i mieć nadzieję, że nic z czasem, po kilku latach się nie stanie; zwykle jednak nie można liczyć na takie szczęście)
 • B. Metody operacyjne „na otwarto” z cięciem powłoki brzusznej – mniejszym lub większym
 • C. Metody laparoskopowe – małe nacięcia przez które przeprowadza się kamerę (obraz z wnętrza brzucha jest na ekranie TV) oraz narzędzia; otwór przepuklinowy zamyka się siatką (łatą) układaną wewnątrz brzucha

jak

Mam przepuklinę, co robić?
 1. Gdy po ciąży pojawia się (lub podejrzewa się) przepuklina brzuszna – należy udać się do lekarza specjalisty i zasięgnąć fachowej porady
 2. Przepuklina, gdy już wystąpiła – to nigdy nie zaniknie, jedynie z czasem będzie się powiększać, może też spowodować inne powikłania np. uwięźnięcie jelit (a to wymaga pilnego leczenia)
 3. Im mniejsza przepuklina – tym szybsze, lżejsze i mniej obciążające dla pacjenta leczenie
 4. Gdy nie czeka się z leczeniem przepukliny wiele lat – można liczyć na całkowite i trwałe wyleczenie
 5. W wielu przypadkach można zastosować metodę laparoskopową zaopatrzenia przepukliny – a to skraca czas leczenia, zmniejsza bóle pooperacyjne, mniej ogranicza sprawność, zapewnia lepsze gojenie ran.