Czy mam rozstęp mięśni prostych brzucha?
Zacznij od badania samej siebie. Jest bardzo proste.
Pozycja leżąca na plecach, jak na zdjęciu. Pod głowę poduszka, nogi zgięte w biodrach i kolanach, stopy płasko. Jedną ręką podeprzeć głowę. Wziąć głęboki wdech i przy wydechu unieść ramiona z poduszki. Do pomiaru wykorzystać palec wskaziciel i 3. wolnej ręki (drugą podpieramy głowę). Wyprostowane i połączone palce przeprowadzamy wzdłuż całej kresy białej - od żeber do spojenia łonowego. W tym miejscu, gdzie oba połączone palce można wsunąć pomiędzy mięśnie (wpadają jakby do wnętrza brzucha) jest rozejście mięśni prostych brzucha. Im więcej palców się mieści - tym rozejście jest szersze.
Odstęp mięśni na trzy palce – potwierdza rozejście mięśni prostych brzucha.
Należy ocenić całość kresy białej – rozejście najczęściej i najszersze zwykle jest na wysokości pępka. Zmiany o niewielkim nasileniu sięgają 3-5 cm powyżej i poniżej pępka. Duże rozejście może objawiać się poszerzeniem na 3-4 palce rozpoczynającym się wysoko w nadbrzuszu i kończące się na dole brzucha.
rozejście obejmujące mięśnie proste praktycznie na całej długości – zmiany naprawdę duże
A tak wygląda rozejście mięśni widziane oczami pacjentki – zmiany są tak duże, że praktycznie pomiary palcami są niepotrzebne. Najwyższe „uniesienie” to oczywiście wywinięty pępek. Efekt taki powstaje przy wzmożonym napięciu powłoki brzusznej – np. przy próbie podnoszenia tułowia z pozycji leżącej bez pomocy rąk.
Podczas badania ocenia się, czy nie występują drobne ubytki ciągłości tkanki w kresie białej. Mogą to być niewielkie otwory – przepukliny kresy białej.
Czy rozejście mięśni prostych bywa u mężczyzn?
Jak najbardziej! Często!
Oczywiście, że rozejście może też wystąpić u mężczyzny. Przyczyną zmian jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Najczęściej jest to otyłość typu męskiego, w której tłuszcz gromadzi się w brzuchu. Osoby takie mają dość szczupłe ramiona i nogi. Cały tłuszcz jest w brzuchu. Dochodzi do stłuszczenia wątroby. Sylwetkę taką określa się jako falstafowską lub typ jabłka (kobieta z tłuszczem na pośladkach i udach to typ „gruszki”).
Gromadzenie się tłuszczu podnosi ciśnienie w jamie brzusznej. Jest ono kilkukrotnie wyższe niż normalnie. Działanie tego wysokiego ciśnienia trwa cały czas, 24 godziny na dobę. Jeżeli do tego dołącza się kaszel (palacz?), które chwilowo dodatkowo podnosi ciśnienie w brzuchu 10-krotnie - to z czasem kresa biała (najsłabsze miejsce) po prostu tego nie wytrzymuje. Pojawiają się w niej pęknięcia (= przepukliny kresy białej) lub też ulega rozciągnięciu (= rozejście mięśni prostych, ich rozstęp). Inne przyczyny rozstępu mięśni to nieprawidłowo prowadzone ćwiczenia, nieprawidłowe podnoszenie ciężarów (podczas ćwiczeń lub pracy zawodowej), obciążenia genetyczne, choroby przebiegające z wyniszczeniem i gromadzenie się płynu w jamie brzusznej. Rozejście mięśni prostych może też być następstwem przebytego leczenia operacyjnego z nieprawidłowym gojeniem się ran operacyjnych.