Przepuklina brzuszna po ciąży - najczęściej pępkowa

W ciąży dochodzi do osłabienia ściany brzucha. Jest to następstwo powiększenia objętości brzucha, które odbywa się kosztem zcieńczenia ścian. Rozciągnięciu ulegają mięśnie i powięzie. Typowe jest poszerzenie - rozciągnięcie - kresy białej. W takiej rozciągniętej tkance łatwiej dochodzi do naddarcia włókien i powstania przepukliny. Po ciąży najczęściej pojawia się przepuklina pępkowaokołopępkowa oraz nadbrzusza; wszystkie w obrębie kresy białej. Typowe przepukliny brzuszne po ciąży pojawiają się wyjątkowo rzadko.

Przepuklina pępkowa

Gdy jest duża - jest łatwa do rozpoznania. Ale jest rozpoznać małą przepuklinę?

przepuklina brzuszna pępkowa

Pierwszy typowy objaw to uwypuklenie w pępku lub okolicy pępka. Inne objawy to ból brzucha zlokalizowany w pępku; może być uczucie przykrego ciśnienia. Objawy te pogarszają się przy kaszlu lub napinaniu ściany brzucha.

 Przy podejrzeniu przepukliny - warto podjąć prostą próbę zbadania swojego pępka. Przy wprowadzeniu palca do pępka – zwykle wpada on w  typowe zagłębienie. Nie jest to bolesne, na dnie zagłębienia nic się nie wyczuwa – jest pusto, palec sięga do dna pępka.

  • Gdy jest przepuklina pępkowa to:
nie ma tego zagłębienia
jest coś w samym pępku – przy ucisku to „coś” można odprowadzić do wnętrza brzucha (wepchnąć z powrotem) lub próby takie są bez powodzenia – zawartość pozostaje w pępku a nawet próba odprowadzenia jest bolesna.
zmiana w pępku jest tak duża, że pępek wystaje ponad poziom otaczającej tkanki.
hernia umbilicalis
  • Przy badaniu zawartość pępka może być bolesna. Świadczy to o postępie choroby. Po przesunięciu zawartości worka przepuklinowego do wnętrza brzucha (odprowadzenie) na dnie pępka wyczuwalny jest otwór i jego brzegi  – jest to otwór przepuklinowy. W języku medycznym określamy to jako wrota przepuklinowe. Wielkość otworu zależy od zaawansowania przepukliny – może być kilku milimetrowy, centymetrowy lub dużo większy. Gdy przestaniemy uciskać na przepuklinę i blokować otwór w pępku - przepuklina natychmiast nawraca.
hernia odprowadzenie
  • Odprowadzenie przepukliny - ucisk palcem przesuwa zawartość worka przepuklinowego z powrotem do jamy brzusznej. Gdy takie coś się udaje - to znaczy, że nie ma większego niebezpieczeństwa powikłań związanych z przepukliną (przepuklina odprowadzalna).  Sytuacja może się jednak szybko zmienić. Gdy podczas takiego zabiegu pojawia się ból - oznacza, że są zrosty. Gdy nie można zawartości odprowadzić do brzucha - przepuklina jest nieodprowadzalna (bardziej zaawansowany etap choroby).
ezgif.com gif maker1

Przepuklina około-pępkowa

okołopępkowa - oznacza, że pojawia się tuż powyżej lub poniżej pępka (kilka cm) w obrębie kresy białej

paraumb 6 transformed

Przepuklina okołopępkowa to przepuklina przebiegająca przez kreskę alba wokół pępka* (nie przez sam pępek). Przyczyną jest podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej. Przepuklina ma postać guzka wokół pępka. Takie przepukliny są niezwykle powszechne. Sprzyjają temu otyłość i ciążę. 

para umbilical 2

W worku przepuklinowym jest na ogół tłuszcz z wnętrza brzucha (przedotrzewnowy), chociaż mogą być też jelita. Rzadko dochodzi do uwięźnięcia zawartości worka przepuklinowego. Objawy wówczas to ból, zaczerwienienie skóry, zaburzenia pracy jelit (najpierw biegunki, potem brak stolca, bolesne skurcze jelitowe).

Przepuklina nadbrzusza

Pojawia się pośrodku brzucha, w jego górnej części, między mostkiem a pępkiem

epigastric small DoecGJc4c transformed

Przepuklina nadbrzusza pojawia się w górnej linii środkowej przez włókna kresy białej. Zwykle jest to następstwo podwyższonego przewlekłego ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład w przypadku otyłości, ciąży lub wodobrzusza.

epigastric small 1

Występują stosunkowo często, u co 10 badanej osoby, szczególnie u mężczyzn w średnim wieku. Chociaż zwykle są bezobjawowe, mogą przedstawiać się jako guzek w linii środkowej, który znika, gdy leży na plecach.

epigastric incarcerated e1661186481250

Uwięźnięta przepuklina kresy białej (nadbrzusza) - strzałka wskazuje "guz" pod skórą. Pomimo ucisku na worek przepuklinowy - nie ulega on zmniejszeniu. Zwykle w worku przepuklinowym jest tkanka tłuszczowa i ona ulega uwięźnięciu - nie można jej z powrotem przesunąć do jamy brzusznej. Przy wąskim otworze przepuklinowym ucisk na tłuszcz może być bolesny.

A może przepuklina sama zniknie?

U osoby dorosłej - jeżeli powstał otwór przepuklinowy - nigdy nie ulegnie samoistnemu zamknięciu. Otwór przepuklinowy można zamknąć jedynie operacyjnie i tym sposobem zlikwidować przepuklinę. Przy niewielkim rozmiarze pacjent nie zdaje sobie sprawy, że ma przepuklinę pępkową. To jest przykład takiej małej przepukliny.

Co się stanie z przepukliną po upływie czasu?

Przepuklina powoli się powiększa. Mogą też wystąpić wszystkie typowe powikłania powikłania przepuklin. Przepuklinę powiększa głównie otyłość - gromadzenie się tłuszczu w jamie brzusznej. Gdy brzuch staje się duży (oznacza to wysokie ciśnienie w jamie brzusznej) - przepuklina będzie z czasem równie wielka.


Tak,  jak we wszystkich innych przepuklinach,  przy przepuklinie pępkowej może dojść do:

jej stopniowego powiększania się
braku możliwość odprowadzenia jej do wnętrza brzucha  - przepuklina nieodprowadzalna
uwięźnięciu tłuszczu lub jelita we wrotach przepuklinowych
zadzierzgnięciu (ucisku naczyń krwionośnych).

Przepuklina uwięźnięta (z niedokrwieniem jelita)

jelita worek przepuklinowy

Zdjęcie zrobione podczas operacji przepukliny pępkowej. Stan po otwarciu worka przepuklinowego.  Widoczne pętle jelitowe będące w worku przepuklinowym. Część jest zdrowych (lewa górna strona) - różowych.  

jelita worek przepuklinowy1

Pętla po stronie prawej na dole - bardzo niedokrwiona; ściana ciemna, jelita poszerzone. Na granicy pętli zdrowej i niedokrwionej miejsce zwężone, gdzie dochodziło do największego ucisku na jelito. W tym miejscu jelito prawie czarne - grozi rozerwaniem. 

W trakcie operacji podejrzane części jelita okłada się je ciepłymi chustami i czeka, czy powrócą do życia. Brak poprawy - niedokrwione odcinki muszą zostać wycięte. Niedokrwienie jelita nie jest jedynie chorobą miejscową - zatruwa to cały organizm.

przepuklina brzuszna

Co grozi przy przepuklinie brzusznej? 

Groźny jest ucisk na ścianę jelita w obrębie otworu przepuklinowego. Przy stałem ucisku - z czasem pęknie ściana jelita - miejsca zagrożone zaznaczono strzałkami. Jeszcze bardziej dramatyczny jest przebieg, gdy dochodzi do ucisku naczyń krwionośnych i zamknięcia dopływu krwi. Martwica ściany jelita może nastąpić szybko. Przedostanie się treści jelitowej do brzucha oznacza rozwój posocznicy.

Mam przepuklinę. Czy unikać ćwiczeń fizycznych?

Jeżeli przepuklina w pępku (podobnie w kresie białej) nie jest bolesna przy ucisku i daje się przesunąć do jamy brzusznej (odprowadzić) - to jest to na razie defekt kosmetyczny. Nie ma żadnego zagrożenia, jest jedynie deformacja ciała. Problem zaczyna się, gdy pojawia się ból lub zawartość przepukliny nie daje się odprowadzić do brzucha. Sama obecność niewielkiej przepukliny nie stanowi przeciwwskazań do ćwiczeń. Nie mogą one być zbyt nasilone. 

Należy ograniczać pracę mięśni brzucha. Napinanie mięśni brzucha powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego. To z kolei powiększa przepuklinę. Nie są więc wskazane są "brzuszki", podnoszenie ciężarów, gwałtowne zgięcia tułowia. Można natomiast pływać, spokojnie jeździć na rowerze, spacerować z kijkami. Najgorsze jest tycie brzuszne. Podwyższone ciśnienie w brzuchu działa całą dobę. Ćwiczenia z reguły są kilku minutowe, a więc obciążenie ściany brzucha jest krótkie.

Jak się operuje przepukliny?

Operacja przepukliny brzusznej polega na przesunięciu tego, co jest poza brzuchem, w worku przepuklinowym z powrotem na miejsce - do jamy brzusznej. Potem zeszywa się otwór przepuklinowy oraz wzmacnia osłabione miejsce w ścianie brzucha tak, aby nie doszło do nawrotu przepukliny.  Naprawa jest najlepsza, gdy możliwe jest odtworzenie silnej ściany brzucha. Niewielkie otwory przepuklinowe można jedynie zeszyć. W innych przypadkach do wzmocnienia miejsca zeszycia stosuje się materiały sztuczne - siatki. Jest to bezpieczne postępowanie, sprawdzone przez ostatnie 60 lat.  Przepukliny o niewielkich i średnich rozmiarów (do 5-8 cm) można operować laparoskopowo. Przy większych rozmiarach zaleca się operacje "na otwarto" - poprzez cięcie ściany brzucha.

laparoskopowa naprawa przepukliny powyżej pępka w linii pośrodkowej ciała

laparoskopowa naprawa przepukliny powyżej pępka 

wypreparowana ściana powłoki brzusznej, przygotowana do wszczepienia siatki

wypreparowana ściana powłoki brzusznej, przygotowana do wszczepienia siatki

siatka przygotowywana do wszczepienia w ścianę brzucha

siatka przygotowywana do wszczepienia w ścianę brzucha

w zależności od metody operacyjnej siatka przy naprawie przepukliny może być wprowadzona do różnych warstw ściany brzucha (1-5)

w zależności od metody operacyjnej siatka przy naprawie przepukliny może być wprowadzona do różnych warstw ściany brzucha (1-5)

Operacje przepuklin z plastyką brzucha

Przy otyłości, też u osób odchudzonych przed zabiegiem - wykonuje się jednocześnie likwidację przepukliny oraz plastykę brzucha. Polega to na usunięciu części rozciągniętej ściany brzucha. Najlepiej, gdy po operacji brzuch jest płaski. Operacja jest bardziej rozległa, ale efekt leczenia jest bardzo dobry.

otylosc i HV

przed operacją

otylosc i HV pooper

po operacji: rozległej plastyce brzucha

U każdej osoby z przepukliną ustalam osobny plan leczenia oraz metodę operacyjną. 
Są schematy postępowania, ale pacjenci różnią się między sobą. 

Koszty leczenia

Podane ceny zabiegów są całkowicie przybliżone. Bez badania pacjenta nie można określić, jakie będą koszty. Ustalam je indywidualnie i podaję pacjentowi po jego badaniu, w trakcie konsultacji. Koszt ten uwzględnia stopień skomplikowania operacji, utrudnienia w zabiegu (nadwaga, otyłość, wielkość przepukliny – trudne do operacji są duże przepukliny, itd.), planowany pobyt w szpitalu, itd. W przypadku osoby szczupłej, zdrowej z niewielką przepukliną – koszt leczenia może być niższy niż podany poniżej. Jest możliwość rozłożenia płatności na raty.

Zabieg Warunki Koszt Komentarz
Zabiegoperacja niewielkiej przepukliny brzusznej Warunkiznieczulenie miejscowe, wrota zamknięte szwami, pobyt w szpitalu 2 godziny po zabiegu Kosztod 6000 zł Komentarzkażda dodatkowa doba w szpitalu 750 zł
Zabiegprzepuklina brzuszna średnia Warunkiplastyka z wszczepieniem siatki, znieczulenie ogólne przez anestezjologa, pobyt 2 dni w szpitalu Kosztod 9000 zł Komentarzdo rozmiaru wszczepianej siatki 15 x 20 cm
Zabieglaparoskopowa naprawa małej/średniej przepukliny brzusznej Warunkiplastyka z wszczepieniem siatki, znieczulenie ogólne przez anestezjologa, pobyt w szpitalu - 1 doba po operacji Kosztod 10000 zł Komentarzkoszt siatki układnej wewnątrzbrzusznie od 1500 zł (10x15 cm)
Zabiegprzepuklina brzuszna duża Warunkiplastyka z wszczepieniem siatki o dużym rozmiarze, znieczulenie ogólne przez anestezjologa, pobyt 2 dni w szpitalu Kosztod 13000 zł Komentarzdo zaopatrzenia wrót wymagany rozmiar siatki większy niż 15 x 20 cm
Zabiegprzepuklina brzuszna wielka Warunkiplastyka powięziowa, wszczepienie dużej siatki, znieczulenie ogólne przez anestezjologa, pobyt 2 dni w szpitalu Kosztdo ustalenia indywidualnie po zbadaniu pacjenta Komentarzstopień skomplikowania zabiegu uniemożliwia standardową wycenę
Zabiegnawrotowa przepuklina brzuszna (operacja klasyczna lub laparoskopowa) Warunkiplastyka powięziowa, wszczepienie dużej siatki, znieczulenie ogólne przez anestezjologa, pobyt 2 dni w szpitalu Kosztdo ustalenia indywidualnie po zbadaniu pacjenta Komentarzstopień skomplikowania zabiegu uniemożliwia standardową wycenę
Zabieględźwiowa przepuklina brzuszna (operacja klasyczna lub laparoskopowa) Warunkiplastyka powięziowa, wszczepienie dużej siatki, znieczulenie ogólne przez anestezjologa, pobyt 2 dni w szpitalu Kosztdo ustalenia indywidualnie po zbadaniu pacjenta Komentarzstopień skomplikowania zabiegu uniemożliwia standardową wycenę
Zabieględźwiowa przepuklina brzuszna (operacja klasyczna lub laparoskopowa) Warunkiplastyka powięziowa, wszczepienie dużej siatki, znieczulenie ogólne przez anestezjologa, pobyt 2 dni w szpitalu Kosztdo ustalenia indywidualnie po zbadaniu pacjenta Komentarzstopień skomplikowania zabiegu uniemożliwia standardową wycenę

Terminy najbliższych konsultacji

REGISTER YOUR SPOT NOW

Enter your details below to get instant access to [enter lead magnet name here]

We process your personal data as stated in our Privacy Policy. You may withdraw your consent at any time by clicking the unsubscribe link at the bottom of any of our emails.

Close