ROZSTĘPY SKÓRY

 Połowa kobiet w ciąży ma rozstępy. Z góry nie można przewidzieć, która mama będzie miała rozstępy, a która tego uniknie.

rozstępy skóry

Rozstępy skórne są małymi, zagłębionymi smugami na skórze, pojawiającymi się zwykle w późnym okresie ciąży, gdy brzuch gwałtownie się powiększa tak, aby pomieścić rosnące dziecko. Niektóre mamy mają rozstępy poza brzuchem - na pośladkach, udach, biodrach i piersiach. Rozstępy są następstwem zmian w elastycznej podporowej tkance łącznej, która leży tuż pod powierzchnią skórą. Kolor rozstępów zależy od pigmentu (barwnika) zawartego w skórze. Mogą być różowe, brązowe, ciemno brązowe. Po porodzie stopniowo zanikają, ale nigdy nie całkowicie.

Nie można przewidzieć, czy rozstępy skóry znikną po ciąży.

W pewnych sytuacjach ryzyko powstania rozstępów jest większe

Czy rozstępom można zapobiec?

Niestety, niewiele w tym zakresie można zrobić. Ważne jest aby pilnować wagi w ciąży. Nie można przytyć więcej niż jest to polecane – zwykle 15 do 18 kg; przyrost wagi powinien być powolny. Nie ma dowodów na to, że używanie kremów, olejków, balsamów – zapobieganie powstaniu rozstępów. Odpowiednie natłuszczanie skóry brzucha jest jednak zalecane w celu zmniejszenia swędzenia.

Czy rozstępy skóry zostaną już na zawsze?

Dobra wiadomość jest taka, że z czasem stają się one mniej widoczne. Staje się to od 6. do 12. miesięcy po porodzie. Pigmentacja częściowo znika a zajęte obszary skóry stają się generalnie jaśniejsze niż otaczająca skóra. Niestety, struktura zmienionych obszarów skóry nie zmienia się.

Jak usunąć rozstępy skóry?

Niestety.. nie można ich usunąć. Gdy rozstępy stają się utrapieniem konieczna jest konsultacja dermatologa. Oczywiście pora na to jest po kilku miesiącach od porodu. Porady dermatologa pomogą na zmniejszeniu zmian skórnych. Jest wiele na to sposobów. Stosowane są środki miejscowe – oparte na działaniu tretynoiny (Retin A) i kwasu glikolowego. Lek Retin A nie można przyjmować w czasie ciąży i nie ma wiarygodnych informacji na temat jego stężenia w mleku matki oraz na pielęgnowanego noworodka – tak, że NIE zaleca się używania tego leku w ciąży i podczas okresu karmienia piersią). Niektóre badania wykazały jednak efektywność stosowania kremów z 0,1% tretynoiną. W jednym badaniu stosowanie kremu zmniejszyło długość rozstępów o 14% a ich szerokość o 8%. W innym badaniu – zmniejszenie rozmiaru było o 1/5.

Niekiedy stosowanie terapii laserowej może odtworzyć elastyczność skóry i zmienić jej pigmentację w ten sposób, że zmiany zabarwienia spowodowane rozstępami stają się zbliżone kolorem do otoczenia.

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Dermatologicznych podaje, że możliwe jest używanie różnych laserów - w zależności od koloru przebarwień skóry. Jedne lasery będą działały tak, że zmniejszą kolor ciemnych rozstępów, a inne odwrotnie - pobudzą do rozrostu komórki produkujące pigment, tak aby zwiększyć zabarwienie bladych obszarów i w ten sposób dostosować je do otoczenia. Nowe typy laserów można użyć do pobudzania produkcji kolagenu, co zwiększa elastyczność w obszarach skóry zmienionych przez rozstępy.

Niestety im większa ciąża, tym też większa deformacja kształtu brzucha. Obok, na zdjęciach zmiana kształtu brzucha w ciąży mnogiej (trojaczki); na dole środkowe zdjęcia to 3 miesiące po porodzie (3 months post partum). Zniszczenie ściany brzucha jest duże. Koszt bycia szczęśliwą matką!

Rozstępy skóry to następstwo zbyt małej elastyczności tkanek połączonej z szybkim zwiększeniem masy ciała. Pasma przypominające blizny tworzą się na skórze na brzuchu, pośladkach, piersiach oraz udach, czyli w miejscach, które w czasie ciąży zaokrąglają się najbardziej.

Gdyby skóra miała taką elastyczność, jak na schemacie obok - nie było by problemu. Niestety; tak nie jest.

O powstaniu rozstępów skóry decydują hormony. Nadmiar kortyzolu - hormonu produkowanego przez nadnercza - powoduje kruchość i zrywanie włókien kolagenowych w skórze. To, czy u kobiety pojawią się rozstępy, w pewnym stopniu zależy również od predyspozycji genetycznych.

Ważny jest początek piątego miesiąca ciąży. W tym czasie skóra na brzuchu i biodrach zaczyna swędzieć, co jest oznaką napięcia z powodu powiększającego się brzucha. Zalecane są w tym czasie kosmetyki zawierające kolagen i elastynę, a ponadto te obkurczające naczynia krwionośne. Krem na rozstępy skóry najlepiej wcierać dwa razy dziennie w miejsca najbardziej narażone na powstanie rozstępów – brzuch, uda, pośladki i piersi. Trzeba jednak pamiętać, by omijać brodawki piersi. Ich nadmierna stymulacja może wywołać nagłe skurcze macicy i przedwczesny poród.

Uwaga: skóra w czasie ciąży jest bardzo delikatna i wymaga specjalnej troski.

Do masażu ciała można używać zwykłej oliwki lub balsamu.

 Dobrym pomysłem jest również nakierowanie na newralgiczne partie ciała zimnego strumienia wody podczas prysznica.

Istotna jest kontrola wzrostu masy ciała. Bezpieczny przyrost masy ciała w ciąży to nie więcej niż 10 - 15 kg. Warto również spożywać produkty bogate w witaminę C i białko (awokado, łosoś, orzechy, olej słonecznikowy, ziarna zbóż).

Terminy najbliższych konsultacji

REGISTER YOUR SPOT NOW

Enter your details below to get instant access to [enter lead magnet name here]

We process your personal data as stated in our Privacy Policy. You may withdraw your consent at any time by clicking the unsubscribe link at the bottom of any of our emails.

Close