Nadmierne tycie w ciąży
dodatkowe kilogramy, które zostają
W ciąży waga rośnie. Ale ile może?
Wczesnej fazie ciąży towarzyszy umiarkowany spadek masy ciała spowodowana brakiem apetytu kobiety, a w niektórych przypadkach - nudnościami i wymiotami. Między trzecim a dziewiątym miesiącem ciąży większość kobiet przybiera około 9 kilogramów lub więcej. Idealnie, w czasie ciąży, masa ciała zwiększa się w tempie około 0,5 kilograma tygodniowo, co daje łącznie nie więcej niż 9 do 11,5 kilograma. Uwaga na tycie w ciąży
Typowa ciąży - dodatkowe kilogramy
Niemowlę, łożysko i płyn w macicy - około 4,5 kg
Macica i piersi - około 2,3 kg
Zmagazynowane płyny i tłuszcz - 2,3 kg
Przyrost masy ciała ponad 12 kilograma zwykle oznacza tłuszcz i płyny, które przekraczają rezerwy wymagane dla normalnej ciąży. Po porodzie kobieta traci około 7 kilogramów. Kolejne 2,25 kilograma zmagazynowanego płynu jest wydalane wraz ze skurczem macicy. W kolejnych tygodniach po porodzie nie ma utraty dodatkowych kilogramów, chyba że następuje ograniczenie spożycie kalorii. Tłuszcz zmagazynowany w czasie ciąży jest tracony wolniej niż zmagazynowane płyny, białka i węglowodany.
Ile możesz przytyć w ciąży?
Przyrost wagi w ciąży odbywa się w różnym tempie:
Jak zmienia się waga w kolejnych tygodniach ciąży?
Uwaga: duży przyrost masy ciała w ciąży dla wielu kobiet to przełomowy moment.
Od tego zaczynają się starania (niekiedy walka) o powrót do pożądanej masy ciała.
Nadmierne tycie w ciąży jest problemem zarówno dla pacjentki, jak i lekarza. Choć może to być tylko wynikiem przejadania się, ale też spowodowane zaburzeniami metabolizmu oraz nieprawidłowym zatrzymywaniem w organizmie płynów i soli. W tym drugim przypadku może to być pierwsza oznaka stanu przedrzucawkowego. Wzrost o 10 kg powyżej zalecanego przyrostu masy ciała (na podstawie przedciążowego wskaźnika masy) ciała wiąże się ze znacznym wzrostem ryzyka powikłań w czasie porodu, w tym rzucawki, niewydolności serca u matki i konieczności wentylacji u matki.
Co zrobić po ciąży by schudnąć... zgubić nadmierny tłuszcz ?
można wybrać jeden ze sposobów
Nic nie robić: zaakceptować swój wygląd
Dieta, ćwiczenia
Leki odchudzające
Operacja bariatryczna
Wbrew deklaracjom - wiele kobiet tak robi. Po latach wspominają, że ciąża była początkiem tycia. Od tego czasu kierunek był tylko jeden .. co roku coraz więcej kilogramów. Po ciąży otoczenie w pełni akceptuje dodatkowe kilogramy (kto, by żałował matce dziecka). Po kilku latach zaczyna być to problemem - estetyczny i zdrowotny.
Tutaj o typach i następstwach otyłości
Opisane na wielu stronach internetowych i w wielu książkach. Podstawowe zasady sprowadzają się do tego by zużywać więcej kalorii niż się przyjmuje. Negatywny "bilans energetyczny" ma powodować czerpanie z własnych zapasów energii - czyli zużywanie tłuszczu. Postępowanie zachowawcze opisane jest na wielu stronach; inni zrobili to już dawno temu i nie ma sensu tu powtarzać.
Tutaj strona o diecie i ćwiczeniach w otyłości
Operacja to najskuteczniejsze postępowanie lecznicze w otyłości. Dieta, ćwiczenia, leki są skuteczne u 2-3 osób na 10 stosujących. Otyłość zmniejsza się na stałe u 7-8 osób na 10 operowanych. Postępowanie to jest więc 2-3 razy skuteczniejsze. Najczęściej wykonywany obecnie zabieg to rękawowe zwężenie żołądka. Mniej popularne są operacje: ominięcie żołądkowe czy mini-bypass omega.
Nr 1 skutecznego leczenia otyłości: zabieg laparoskopowy
rękawowego zmniejszenia żołądka
poznaj dokładnie tę stronę www.mniejżołądka.pl - najwięcej informacji w polskim internecie
Pomogę skutecznie zgubić dodatkowe kilogramy!