Nadmierne tycie w ciąży 

 dodatkowe kilogramy, które zostają


W ciąży waga rośnie. Ale ile może?

Wczesnej fazie ciąży towarzyszy umiarkowany spadek masy ciała spowodowana brakiem apetytu kobiety, a w niektórych przypadkach - nudnościami i wymiotami. Między trzecim a dziewiątym miesiącem ciąży większość kobiet przybiera około 9 kilogramów lub więcej. Idealnie, w czasie ciąży, masa ciała zwiększa się w tempie około 0,5 kilograma tygodniowo, co daje łącznie nie więcej niż 9 do 11,5 kilograma. Uwaga na tycie w ciąży

Typowa ciąży - dodatkowe kilogramy

Niemowlę, łożysko i płyn w macicy - około 4,5 kg 

Macica i piersi - około 2,3 kg 

Zmagazynowane płyny i tłuszcz -  2,3 kg

Przyrost masy ciała ponad 12 kilograma zwykle oznacza tłuszcz i płyny, które przekraczają rezerwy wymagane dla normalnej ciąży. Po porodzie kobieta traci około 7 kilogramów. Kolejne 2,25 kilograma zmagazynowanego płynu jest wydalane wraz ze skurczem macicy. W kolejnych tygodniach po porodzie  nie ma utraty dodatkowych kilogramów, chyba że następuje ograniczenie spożycie kalorii. Tłuszcz zmagazynowany w czasie ciąży jest tracony wolniej niż zmagazynowane płyny, białka i węglowodany.

Uwaga: duży przyrost masy ciała w ciąży dla wielu kobiet to przełomowy moment. 

 Od tego zaczynają się starania (niekiedy walka) o powrót do pożądanej  masy ciała.

Tycie w ciąży

Nadmierne tycie w ciąży jest problemem zarówno dla pacjentki, jak i lekarza. Choć może to być tylko wynikiem przejadania się, ale też spowodowane zaburzeniami metabolizmu oraz nieprawidłowym zatrzymywaniem w organizmie płynów i soli. W tym drugim przypadku może to być pierwsza oznaka stanu przedrzucawkowego. Wzrost o 10 kg powyżej zalecanego przyrostu masy ciała (na podstawie przedciążowego wskaźnika masy) ciała wiąże się ze znacznym wzrostem ryzyka powikłań w czasie porodu, w tym rzucawki, niewydolności serca u matki i konieczności wentylacji u matki.

Co zrobić po ciąży by schudnąć... zgubić nadmierny tłuszcz ?

można wybrać jeden ze sposobów

Nic nie robić: zaakceptować swój wygląd

Dieta, ćwiczenia

Leki odchudzające

Operacja bariatryczna

Wbrew deklaracjom - wiele kobiet tak robi. Po latach wspominają, że ciąża była początkiem tycia. Od tego czasu kierunek był tylko jeden ..  co roku coraz więcej kilogramów. Po ciąży otoczenie w pełni akceptuje dodatkowe kilogramy (kto, by żałował matce dziecka). Po kilku latach zaczyna być to problemem - estetyczny i zdrowotny.

Tutaj o typach i następstwach otyłości

Opisane na wielu stronach internetowych i w wielu książkach. Podstawowe zasady sprowadzają się do tego by zużywać więcej kalorii niż się przyjmuje. Negatywny "bilans energetyczny" ma powodować czerpanie z własnych zapasów energii - czyli zużywanie tłuszczu. Postępowanie zachowawcze opisane jest na wielu stronach; inni zrobili to już dawno temu i nie ma sensu tu powtarzać.

Tutaj strona o diecie i ćwiczeniach w otyłości

Stosowane obecnie leki to:

LIRAGLUTYD (Victoza)
FENTERMINA (Adipex Retard)
TOPIRAMAT (Epitoram)
FENTERMINA / TOPIRAMAT (Qsymia)
LORCASERIN (Belviq)
BUPROPION + NALTREKSON (Mysimba)

Tutaj więcej na temat preparatów w otyłości

Operacja to najskuteczniejsze postępowanie lecznicze w otyłości. Dieta, ćwiczenia, leki są skuteczne u 2-3 osób na 10 stosujących. Otyłość zmniejsza się na stałe u 7-8 osób na 10  operowanych. Postępowanie to jest więc 2-3 razy skuteczniejsze. Najczęściej wykonywany obecnie zabieg to rękawowe zwężenie żołądka. Mniej popularne są operacje: ominięcie żołądkowe czy mini-bypass omega.

Nr 1 skutecznego leczenia otyłości: zabieg  laparoskopowy
rękawowego  zmniejszenia żołądka

poznaj dokładnie tę stronę www.mniejżołądka.pl - najwięcej informacji w polskim internecie

SD karykatura2

Pomogę skutecznie zgubić dodatkowe kilogramy!

mniejzoladka pl

Konsultacje online

Hernia kons 1

Terminy najbliższych konsultacji