Nieoperacyjne metody korekcyjne

Postępowanie nieoperacyjne czyli, czy można zlikwidować deformację (rozejście mięśni prostych brzucha) bez zabiegu operacyjnego?

Moja szczera odpowiedź to: tego nie wiem. O tym, jak wygląda rozejście mięśni prostych brzucha obszernie jest w następnym rozdziale.

W internecie, szczególnie na amerykańskich stronach pełno jest doniesień na temat specjalnych zestawów ćwiczeń, które z jednej strony mają w ciąży wzmacniać mięśnie brzucha a z drugiej – po porodzie powodować likwidację rozejścia mięśni.

Dużo na ten temat jest filmów na YouTube. Przykładowo: o specjalnych ćwiczeniach

Nie ma wątpliwości, że ćwiczenia są w stanie zwiększyć siłę i napięcie mięśniowe. Również wierzę, że ćwiczenia – odpowiednio dobrane – są pomocne zarówno w ciąży, w połogu, jak i w późniejszym czasie.

Z drugiej strony – istotą zmian deformujących brzuch jest wyciągnięcie, wydłużenie czy też poszerzenie kresy białej, która jest zbudowana z tkanki łącznej. Tutaj pokazany jest układ włókien w kresie białej (sama kresa biała jest zieloną kreską).

linea-alba

Nie ma tutaj włókien mięśniowych a więc żadne ćwiczenia nie są w stanie tej struktury „skurczyć” czy też „wzmocnić”. Pomimo tych zastrzeżeń uważam, że powinienem poinformować o takim sposobie postępowania. Próba wzmocnienia mięśni w żadnym stopniu nie przeszkadza podjęciu w późniejszym czasie leczenia chirurgicznego.


Szczególnie popularna w internecie jest technika Tuplera, która ma „likwidować rozstęp mięśni” tt-logo400

Często jestem pytany o niebezpieczne ćwiczenia, które mogą powiększyć rozejście mięśni prostych. Poniżej są przykładowe ilustracje z takimi ćwiczeniami.

 

 Przykłady zakazanych ćwiczeń

Rozejście mięśni - bez tych ćwiczeń


ćwiczenia NIE


Przykłady polecanych ćwiczeń, które mają pomoć w likwidacji rozstępu

ćwiczenia OK


Strona z serią zdjęć z zalecanymi ćwiczeniami poporodowymi

Totalmamam


W mojej ocenie, na podstawie tego, co widzę w czasie w czasie operacji –  zwężenie połączenia między mięśniami czyli likwidacja rozejścia mięśni nie jest możliwe.
liniabrzucha

02

Podaję przykłady stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu (daję subiektywnie gwiazdki za zawartość strony – im więcej to strona w mojej ocenie lepsza) oraz przykład filmu instruktażowego.

Polska publikacja na temat postępowania rehabilitacyjnego w rozejściu mięśni prostych brzucha tutaj

http://aktywni.pl/aktualnosci/rozstep-miesnia-prostego-brzucha/  podstawowe informacje i przykłady ćwiczeń *

http://www.sfd.pl bardziej szczegółowy plan ćwiczeń na mięśnie brzucha w okresie połogu ****

http://forum.gazeta.pl ciekawe historie z życia wzięte ale trudno kierować się takimi informacjami ***

http://studiozdrowia.waw.pl/19/gimnastyka_po_porodzie.html studio gimnastyki po porodzie – niestety tylko dla warszawianek, mało informacji *

http://dziecko-info.rodzice.pl/archive/index.php/t-121800.html kolejne forum dyskusyjne, opinie ciekawe ale radzę podchodzić krytycznie **

Niestety, przy pobieżnym przeglądaniu zasobów polskiego internetu to jest prawie wszystko. Dużo więcej jest po angielsku, np.:

http://www.befitmom.com/abdominal_separation.html

http://diastasisrehab.com/ specjalny duży serwis poświęcony specjalnej technice Tuplera. Nawet nazwa tego postępowania jest zastrzeżona. Strona opisuje cały wielki pogram rehabilitacyjny, ze szkoleniami i płytami DVD.

Takich i podobnych stron można znaleźć dziesiątki, jeżeli nie setki. Słowa kluczowe do Google to: diastasis recti, diastasis rehab, diastasis recti muscle