Nieoperacyjne metody na rozejście kresy białej 

Postępowanie nieoperacyjne, czyli: czy można zlikwidować deformację (rozejście mięśni prostych brzucha, poszerzenie kresy białej) bez zabiegu operacyjnego?

Czy można uzyskać taki efekt? Moja szczera odpowiedź to: tego nie wiem, ale bardzo wątpię.  W internecie, szczególnie na amerykańskich stronach pełno jest informacji na temat specjalnych zestawów ćwiczeń, które z jednej strony mają w ciąży wzmacniać mięśnie brzucha a z drugiej – po porodzie powodować likwidację rozejścia mięśni. 

kobieta twarz

Na YouTube takich filmów są setki; każdy wie, jak to zrobić. Najdziwniejsze, że potem do gabinetu chirurgicznego przychodzą Panie i są tymi ćwiczeniami rozczarowane. Nie ma efektu,  choć się przykładały!

kresa biala budowa

Kresa biała zbudowana jest z wielu warstw włókien kolagenowych (patrz na schemacie). 

Oczywiście są sytuacje, w których po ćwiczeniach następuje poprawa stanu kresy białej. Podejrzewam jednak, że jest granica rozejścia powyżej której żadne ćwiczenia nie są w stanie pomóc.

Rozejście kresy białej - to osłabienie, zmniejszenie włókien kolagenowych. Czy ćwiczenia poprawiają stan kolagenu? Ćwiczenia sprowadzają się do pociągania, napinania włókien kolagenowych. Muszą być tak prowadzone, by dodatkowo włókien nie osłabić. Są jedynie pojedyncze prace naukowe próbujące odpowiedzieć na pytanie: czy cykliczne, powtarzalne obciążenie (fachowo "load") wzmacnia włókna kolagenowe? Wyniki doświadczalne są umiarkowanie pozytywne, czyli w pewnych warunkach następuje poprawa. 

policzki

Z drugiej strony, niezmiernie upraszczając: czy oznacza to, że szczypiąc się w policzki (ewidentne napinanie włókien kolagenowych skóry) uzyskamy poprawę naprężenia skóry i odmłodzenie wyglądu twarzy? Chciałbym, aby tak było 🙂

Tutaj - to co się wyświetla na Youtube po wpisaniu "rozejście mięśni prostych brzucha"

poszerzenie kresy białej

Nie mam wątpliwości, że ćwiczenia są w stanie zwiększyć siłę i napięcie mięśniowe. Również wierzę, że ćwiczenia – odpowiednio dobrane – są pomocne zarówno w ciąży, w połogu, jak i w późniejszym czasie.

linea alba

Dlaczego jestem sceptyczny, nieufny? Bo widzę, jak to wygląda w czasie operacji. Istotą zmian deformujących brzuch jest wyciągnięcie, wydłużenie czy też poszerzenie kresy białej, która jest zbudowana z tkanki łącznej. 

Tutaj pokazany jest układ włókien w kresie białej (sama kresa biała jest zieloną kreską).

W kresie białej nie ma (lub jest bardzo niewiele) włókien mięśniowych a więc żadne ćwiczenia nie są w stanie tej struktury „skurczyć” czy też "wzmocnić". 

Pomimo tych zastrzeżeń uważam, że powinienem poinformować o takim sposobie postępowania. Próba wzmocnienia mięśni w żadnym stopniu nie przeszkadza podjęciu w późniejszym czasie leczenia chirurgicznego.

Często jestem pytany o niebezpieczne ćwiczenia, które mogą powiększyć rozejście mięśni prostych. Poniżej są przykładowe ilustracje z "zakazanymi" ćwiczeniami.

DiastasisRect5
DiastasisRect3

Przykłady polecanych ćwiczeń, które mają pomóc w likwidacji rozstępu

exercise for diastasis blog2
Tuppler

Szczególnie popularna w internecie jest technika Tuplera, która ma "likwidować rozstęp mięśni" link 

BPP cwiczenia 1

Strona z serią zdjęć z zalecanymi ćwiczeniami poporodowymi. Każda z profesjonalnych stron oczywiście jest płatna.

ezgif.com gif maker 1

Jednak...jednak...
W mojej ocenie, na podstawie tego, co widzę w czasie operacji (cienka, papierowata błona rozpięta pomiędzy mięśniami prostymi brzucha) - to nie mogę uwierzyć, że likwidacja rozejścia bez operacji jest możliwa. Oczywiście, zwykle konsultuję panie z dużymi zmianami - szerokim rozejściem mięśni prostych brzucha

Terminy najbliższych konsultacji

Warszawa tel. 609505600

Poznań tel. 618550662

Bydgoszcz tel. 603751335