exercise for diastasis blog2

Co piszą o tym w internecie i jaką to ma wartość praktyczną?

Pytanie z portalu „ZnanaLekarz.pl”

Dzień dobry, jestem ponad 3 lata po porodzie bliźniaków cesarskim cięciem, mam rozejście mięśni prostych brzucha i przepuklinę kresy białej, jedynym wyjściem jest operacja?

Rozstęp mięśni prostych brzucha (diastasis recti) to stan, w którym mięśnie brzucha rozchodzą się w linii środkowej ciała. Często spotykany jest u kobiet w ciąży lub po porodzie, ale może także wystąpić u mężczyzn. Poniżej informacje popularne na stronach internetowych. Polecane są różne działania ; ja dodaję do tego w kolorze mój komentarz:

 • Ćwiczenia fizjoterapeutyczne: Specjalnie dobrane ćwiczenia mogą pomóc w wzmocnieniu mięśni brzucha i zmniejszeniu rozstępu. Ważne jest, aby ćwiczenia były wykonywane pod nadzorem specjalisty, aby nie pogorszyć stanu. (nie jest to prawda=fałsz; ćwiczeniami można wzmocnić jedynie tkankę mięśniową; w kresie białej nie ma mięśni a jedynie włókna tkanki łącznej; nie ma sposobu aby wzmocnić włókna)
 • Brzuszne techniki kompresji: Używanie opasek brzusznych lub specjalistycznej odzieży kompresyjnej może wspierać mięśnie podczas ćwiczeń i codziennych czynności. (może kompresja w ciąży?, ale nie działa to gdy deformacja już wystąpi)
 • Unikanie pewnych aktywności: Należy unikać ćwiczeń, które mogą zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej, takich jak podnoszenie ciężarów czy intensywny trening brzucha, dopóki rozstęp się nie zmniejszy. zwiększenie ciśnienia śródbrzusznego jedynie odsłania rozejście mięśni; zmiany w kresie białej są już dokonane
 • Ćwiczenia posturalne: Poprawa postawy może również pomóc w zmniejszeniu rozstępu mięśni brzucha.(fałsz)
 • Dieta: Zdrowa, zbilansowana dieta może wspomóc proces gojenia, dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych. dubeltowy fałsz
 • Interwencja chirurgiczna: W przypadkach, gdy ćwiczenia i inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, możliwa jest konsultacja w sprawie operacji, takiej jak plastyka brzucha (abdominoplastyka), która może przywrócić normalną funkcję i wygląd mięśni brzucha. prawda

Według mnie – jedynie zabieg chirurgiczny daje szanse na wyleczenie. Widzę podczas operacji jak wygląda rozciągnięta kresa biała i opowieści o tym, że można ją odtworzyć, wzmocnić, ponownie zwęzić – są po prostu śmieszne. Opowiadają to osoby, które chcą zarobić na dotkniętych tą deformacją osobom. Nigdy nie spotkałem dobrych efektów ćwiczeń, natomiast wiele osób zgłosiło się do mnie, do operacji – gdyż nie było efektu zabiegów i ćwiczeń.

Co zaskakujące metody opisane powyżej są prezentowane w publikacjach naukowych

diastasis publikacja
Rozejście mięśni - jak leczyć? 5
 • Fizjoterapia – podstawowa metoda leczenia, mająca na celu zmniejszenie odległości między mięśniami (IRD), choć brak uniwersalnego protokołu ćwiczeń.
 • Programy ćwiczeń brzusznych – wzmocnienie mięśni poprzecznych brzucha lub mięśni prostych.
 • Trening posturalny – edukacja i ćwiczenia poprawnej postawy oraz technik podnoszenia.
 • Terapia manualna – mobilizacja tkanek miękkich, uwalnianie powięziowe.
 • Wsparcie brzucha – opaskowanie i taping, tubigrip lub gorset.
 • Unikanie ćwiczeń – które mogą powodować wypuklenie ściany brzucha, angażować mięśnie skośne brzucha, podnoszenie nóg leżąc na plecach, brzuszki, kaszel bez wsparcia brzucha, podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Bliżej prawdy są, gdy piszą:

W przypadku braku skuteczności metod zachowawczych:

Prolotherapy – iniekcje stymulujące regenerację tkanki, czasami skuteczne w zmniejszeniu IRD.

Interwencja chirurgiczna – opcja dla przypadków z wysokim dyskomfortem estetycznym/funkcjonalnym lub obecnością przepukliny, w tym operacje plastyczne brzucha.

Decyzja o operacji zależy od stopnia wypuklenia lub gdy rozejście jest szersze niż 3 cm. Metody operacyjne obejmują stosowanie siatek wzmacniających lub szwów wchłanialnych lub niewchłanialnych.

Teraz kilka faktów: linia biała to pasmo tkanki łącznej, które biegnie od mostka do kości łonowej.

 • Pomaga stabilizować i usztywniać mięśnie tułowia. Może ulec uszkodzeniu i osłabieniu w wyniku nadmiernego rozciągnięcia.
 • Linia biała składa się z kolagenu i elastyny, włóknistej tkanki łącznej. Łączy dwie strony mięśnia prostego brzucha (lewą i prawą) i pomaga utrzymać i kontrolować ścianę brzucha.
 • Kresa biała może mieć około 2,25 cm) szerokości w najszerszym miejscu (zwykle tuż nad pępkiem). Biegnie ona od górnej części brzucha (tuż poniżej mostka) do kości łonowej. Linia biała może rozciągać się z powodu ciąży lub nadmiernego nacisku na brzuch.
 • Czy kresa biała to ścięgno? Nie, to tkanka włóknista.

Teraz podstawowe pytanie: czy włóknistą tkankę łączną można wzmocnić ćwiczeniami?

powiez cwiczenia

Tutaj poszukamy odpowiedzi

Oto podsumowanie wniosków:

Tradycyjny trening sportowy kładzie nacisk na odpowiednie trenowanie włókien mięśniowych, kondycji sercowo-naczyniowej i/lub koordynacji nerwowo-mięśniowej. Jednak większość urazów przeciążeniowych w sporcie występuje w elementach sieci powięziowej ………
Ta napięciowa sieć tkanki włóknistej obejmuje gęste płaty, takie jak otoczki mięśniowe, rozcięgna, a także specyficzne struktury lokalne adaptacje, takie jak więzadła czy ścięgna.
Fibroblasty nieustannie, lecz powoli adaptują morfologię tych tkanek do wielokrotnie stosowanych stymulacji obciążeniowych.
Wprowadzane są zasady podejścia treningowego ukierunkowanego na powięź. Obejmują one wykorzystanie odbicia sprężystego, przygotowawczych ruchów przeciwwyważowych, wolnego i dynamicznego rozciągania, a także praktyk uwodniania i udoskonalenia propriocepcji.
Takie treningi powinny być praktykowane raz lub dwa razy w tygodniu, aby w ciągu 6–24 miesięcy doprowadzić do bardziej wytrzymałego „kombinezonu” powięziowego.

Caucasian man standing in a surgical room wearing green surgical scrubs a surgical cap and a mask hanging around his neck revealing a skeptical 1
Rozejście mięśni - jak leczyć? 6

Ja – opierając się na tym co widzę w czasie zabiegów – pozostaję sceptyczny, co do wyników treningów powięziowych.

Być może trafiają do mnie kobiety ze znacznym osłabieniem powięzi. Co więcej często w tych osłabionych powięziach stwierdzam otwory, przerwy w powięzi w miejscach najcieńszych..

Czyli w praktyce warunków do powstawania przepuklin; przepuklin kresy białej.